Fobibehandling: Sprutor, stick nålar. Hund. Bilkörning för dig som har körkort.
45 min · 995 kr
När du bokar en fobibehandling kommer du först att få fylla i några skattningar och svara på några frågor. Vi går igenom dessa på det första inledande besöket. Vi planerar då de praktiska detaljerna kring exponeringstillfället. Vi bokar sedan in ytterligare ett digitalt besök då vi planerar själv exponeringen.
Exponeringen sker på överenskommen plats enligt överenskomna former. Den kommer att vara 2-3 h lång. I slutet gör vi en plan för vad som behöver göras för at du skall fortsätta att minska din rädsla.
Under de följande 6 månaderna följer jag sedan upp hur det går per telefon. De allra flesta behöver inte ytterligare ett behandlingstillfälle, men om så behövs kan vi fånga upp det i tid.
Vi bokningen av det andra tillfället betalat du för den fullständiga behandlingen, inklusive uppföljning och material som behövs (7000 kr)